×

Endodonti (Kanal Tedavisi)

img

Endodonti bir diğer adıyla kanal tedavisi olarak bilinen bir tedavi yöntemidir. Diş çürümeleri veya dişin enfekte olmasından kaynaklı hastanın dişine endodonti tedavisi uygulanır. Endodonti yaptırmanın faydaları dişin çekilmesi neden olan sorunların çoğunu ortadan kaldırarak dişin kurtarılmasını sağlamaktır. Oldukça önemli olan tedavi yöntemlerinden endodonti basit bir şekilde uygulanmaktadır. Endodonti tedavisini yaptırmak isteyen hastalara ilk olarak bu tedavinin niçin gerekli olduğunu anlatmamız gerekir.

Yapı olarak dişin 3 tabakası bulunur. Bu tabakalardan biri pulpa dişin içerisindeki kök kanalında bulunmaktadır. Pulpa denilen kısım dişi beslemek adına kan damarları ve sinirler ile donatılmış yumuşak bir yapıda olan bir yerdir. Eskiden dişte bir enfeksiyon oluştuysa ve bu enfeksiyon pulpa tabakasına kadar indiyse dişin çekilmesi gerekirdi. Fakat günümüzde gelişen teknoloji ve tedavi yöntemleri ile birlikte dişteki enfeksiyon arındırılıp ve tekrar eski haline getirilmeye mümkün kıldı.

Endodonti tedavisi

Endodonti tedavisi yaptırmak isteyen hastanın diş muayenesi gerçekleştikten sonra tedavi süreci ortalama 1 veya 2 seans sürebilmektedir. Hastanın dişindeki hasar çok fazlaysa endodonti 3 seansta da uygulanabilir. Endodonti tedavisi alanında uzman bir diş hekimi veya endodontist yapabildiği işlem olarak geçmektedir. Bünyemizde görev yapmakta olan diş hekimleri alanında deneyimli ve oldukça güvenilir kimselerdir. Endodonti tedavisini uygulayacak diş hekiminin diş siniri hakkında bir bilgi birikimi ve deneyimi olması gerekir. 


Öncelikli olarak kanal tedavisi olarak dediğimiz endodonti tedavisinin hastada uygulanması ön görüldüyse diş röntgeni çektirmesi gerekecektir. Röntgenin amacı olarak kanal köklerine nasıl durduğu ve çene kemiğindeki herhangi bir enfeksiyonun olup olmadığını göstermektir. Röntgen sonucunda endodonti tedavisine başlamak için öncelikli olarak diş hekimimiz dişinizin etrafını uyuşturmak için lokal anestezi uygulayacaktır. 


Endodonti Tedavi Sonrası
Endodonti tedavi sonrası hastanın 1 veya 2 günlüğüne hassasiyet veya ağrı hissetmesi gayet doğaldır. Diş hekimlerimiz tedaviye başlamadan önce lokal anestezi uyguladığı için ağrı hissetme durumu en aza indirilmiştir

Tedavi sonrası uygulanan diş bölgesini kullanmamaya çalışmanın ve ağrı oluşmaması adına aşırı soğuk ve sıcak tüketimini aza indirmekte yarar vardır.