×

Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları)

img

Periodontoloji yani diş eti hastalıkları birçok sebep ve çeşitli etkenler dolayısı ile kişinin ağız içerisindeki enfeksiyon ve kanama gibi belirtiler göstermesi durumudur. İnsanların herhangi bir yiyecek yerken ya da durduk yere diş etlerinin kanaması her zaman bir sorun olarak görülür. Özellikle bu gibi durumlar sert meyveler yerken ya da günlük diş rutininizi yaparken karşımıza çıkabilmektedir. 

Bu gibi kanamaların başka hastalıkların erken habercisi olmasının yanı sıra asla hafife alınmadan uzman diş hekimleri gözetiminde kontrol altına alınmalıdır. Gerçekleşen diş eti kanamalarının birçok sebebi olabilir. Bunlar yanlış fırça kullanımı ya da fırçalama esnasında ki düzgün teknik ile fırçalama yapmamak ya da enfeksiyonel hastalıklar olabilmektedir. 

Periodontoloji Nedir?
Periodontoloji yani diş eti kanaması sebepleri birçok farklı sebep dahilinde olabileceği gibi önlem alınmadığı takdirde ilerlemesi durumunda kişiye çok daha büyük sorunlar açabilmektedir. Kanama oluşmasının sebeplerinden birisi de vitamin eksikliği sorunudur. Vücudunuzda yeterli besin takviyesi almadığınız da C veya K vitaminlerinin eksikliği ile birçok diş eti sorununa ve kanamasına zemin hazırlamış olursunuz. 

Beslenme rutininizi değiştirerek ya da uzman hekimlerden bilgi alarak tüketmeniz gereken ve tüketmemeniz gereken besinleri kolayca öğrenebilirsiniz. Diğer bir sorun ise dişlerinizi fırçalama tekniği ya da kullanmış olduğunuz fırçanın uygun bir materyalden yapılmamış olmasıdır. DenTgimaT Polikliniği hekimlerinden  bilgi alarak size ve diş etinize göre en uygun diş fırçası ve tekniğini rahatlıkla öğrenebilirsiniz. 


Periodontoloji Önlemleri
Periodontoloji önlemleri ile oluşabilecek herhangi bir iltihap hastalığı ilerlememesi adına fayda sağlayacak durumlardır. Diş çevrenizde kanama gördüğünüz anda ilk seçenek olarak kendiniz gerekirse ağız bakım rutininizi değiştirmeli ve daha özenli bir şekilde kontrol etmelisiniz. Bunun yanı sıra herhangi bir hastalığınız var ise uzman hekimlerce bir diş muayenesinden geçmeniz daha faydalı olacaktır. 

Kişisel olarak kullanabileceğiniz seçeneklerden birisi doğru bir şekilde diş fırçalanması ve bunun yanında diş plağını en aza indirecek olan diş ipi kullanımını desteklemek olacaktır. Bakteriyel bir diş eti kanaması olması da göz önüne alınarak antiseptik gargara kullanımı olumlu olacaktır.